Loading
Loading
GWOŹDZIE GRUNTOWE
GWOŹDZIE GRUNTOWE

Gwoździe gruntowe

Gwoździe gruntowe (zwane również kotwami biernymi) są nowoczesnymi elementami geotechnicznymi, przeznaczonymi do tworzenia wgłębnego zbrojenia gruntów. Technologia kotwienia gwoździami gruntowymi ma wielorakie przeznaczenie.
Gwoździe gruntowe służą do wzmacniania skarp, zboczy i osuwisk. Są to pręty stalowe pełne bądź rurowe, które wprowadza się do gruntu przy pomocy specjalnych wiertnic bądź wibromłotów. Ich zadaniem jest przenoszenie naprężeń ścinających i rozprężających.

Technologia polega na wykonaniu we wzmacnianym gruncie geokompozytu, który odznacza się znacznie wyższymi (w porównaniu do powierzchni zastanej) parametrami wytrzymałościowymi. Gwoździe wprowadzane do gruntu metodą wierconą zazwyczaj zostają dodatkowo zespolone z podłożem za pomocą iniektu cementowego.

Cechą charakterystyczną gwoździ gruntowych jest specyfika ich pracy. Technologia gwoździowania nie polega na tworzeniu elementów wstępnie sprężanych. Gwoździe gruntowe rozpoczynają swoją pracę dopiero w momencie, gdy podłoże zacznie ulegać deformacji (np. skarpa zacznie się lekko osuwać). Od tego momentu stanowią element wzmacniający, przenoszący naprężenia ścinające oraz rozprężające.

Zastosowanie gwoździ gruntowych:

  • stabilizacja osuwisk
  • wzmacnianie nasypów i wykopów
  • wzmacnianie konstrukcji oporowych
  • wzmacnianie ścian fundamentowych
  • wzmacnianie portali tunelowych